«Відповідальність нашого покоління — зробити все, щоб такі злочини проти українства більше ніколи не були можливими», — Олександр Ломако.
Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Напередодні, 24 листопада, Державний архів Чернігівської області презентував оновлену фотодокументальну виставку «Палає пам’яті свіча», яка ілюструє документи, що свідчать про факти голоду на території Чернігівської області та спричинені ним смерті.
Участь у заході взяв в.о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако. У своєму виступі він зауважив, що сталінський геноцид аналогічний сьогоднішньому геноциду путіна проти українців.
— В 1932–1933 роках сталінська москва намагалася знищити українців. Влаштувала голодомор, який забрав життя мільйонів людей. Ця цифра просто вражає, хоча більше вражають спогади очевидців, які пережили той голод. Літературні твори, які це все описують, без сліз на очах не можна читати та сприймати. Зараз путінська росія веде війну проти українства з цією ж метою. Вони хочуть знищити нас як націю, — сказав Олександр Ломако на початку зустрічі.
Насильницьке вилучення продовольства, блокада сіл і цілих районів, згортання сільської торгівлі, репресії проти незгодних — все це для багатьох українців створило умови, не сумісні з життям. У 2006 році Законом України Голодомор 1932–1933 років визнаний геноцидом Українського народу. Пам'ятати про ті події й вшановувати невинно загиблих — надзвичайно важливо, а ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені. Станом на жовтень 2023 року визнали Голодомор 1932–1933 в Україні актом геноциду парламенти 28 держав, повідомляє Український інститут національної пам'яті.
— Голодомор визнаний як геноцид багатьма країнами світу. Сьогоднішня агресія росії також буде визнана злочином. За життя Сталін не поніс покарання, можливо, через це вони стали можливими зараз. Тому наша головна мета, і головне прагнення сьогодні, у пам'ять про жертв Голодомору, щоб путін поніс відповідальність за свої злочини. Це буде найкраще вшанування пам'яті жертв Голодомору і жертв агресії росії, яка сьогодні відбувається на території України.
За злочинами Сталіна проти України тоді мовчазно спостерігав весь цивілізований світ. Зараз ми змогли об’єднати весь світ задля підтримки України і світ не мовчить. Наші сильні Збройні Сили України ніколи не дозволять вчинити з українцями так, як вчинялося у 30-х. Відповідальність нашого покоління — зробити все можливе для того, щоб такі злочини проти українства більше ніколи не були можливими, — підкреслив Олександр Ломако.
Ознайомитись із документальним складом цієї виставки можна на вебсайті Державного архіву Чернігівської області в розділі «Документальні виставки онлайн».